Dostupnost diagnostiky a onkologické péče

05.07.2024

Při velkých nemocnicích existují komplexní onkologická centra (KOC). Léčí se tu tři čtvrtiny pacientů s rakovinou.

Dostupnost diagnostiky a onkologické péče

Odborná společnost chce získat více informací o těch 25 procentech, kteří se léčí mimo ně. Zamýšlí se o důvodech, proč tomu tak je. ČTK to řekl předseda České onkologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Igor Kiss. Odborná společnost chce data podrobněji analyzovat. „Potřebujeme lepší pohled na tato data podle klinických stadií,“ řekl Kiss. Dodal, že na tom už onkologická společnost pracuje s Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

 

Podle předsedkyně spolku Hlas onkologických pacientů Petry Adámkové mají někteří na cestě k optimální léčbě problémy, například musí sami shánět lékaře specialistu nebo onkologa. Dostávají se tak k léčbě později a na své cestě musejí překonávat překážky. Proto Hlas pacientů vyrobil cenného průvodce Cesta pacientů k diagnóze

 

„KOC by mělo koordinovat péči v ideálním případě v rámci celého regionu a měly by tam být vazby lékařů,“ řekl na tiskové konferenci Kiss, který působí v Masarykově onkologickém ústavu.

 

https://www.onconet.cz  (tady je interaktivní mapa koc)

 

Více než tři čtvrtiny specialistů, kteří sdělovali pacientovi výsledky vyšetření, jim podle výsledků přímo doporučili onkologa nebo je k němu objednali. Zahájení včasné léčby je pro další vývoj onemocnění zásadní. „Diagnózu a zahájení léčby potřebujeme co nejdříve“, uvedl Kiss.

 

Hlas onkologických pacientů plánuje v Praze otevřít speciální centrum, kde by mohli nemocní získat informace nebo sdílet své prožitky s dalšími pacienty. O aktivitách vás budeme informovat i na našem portálu.