O ordinaci
Fyzioterapie
Početný tým kvalifikovaných fyzioterapeutů provádí celé spektrum analytických i neurofyziologických postupů včetně těch nejmodernějších. V různých kombinacích se používají prakticky u všech neurologických, traumatologických i ortopedických pacientů, stejně tak u pacientů s interním onemocněním a bolestmi páteře. Tyto metody se v Rehabilitačním centru využívají jak u ambulantních tak i u hospitalizovaných pacientů.
V rámci individuální léčebné tělesné výchovy provádíme následující metody:
Metody na neurofyziologickém podkladě umožňující ovlivnit svalovou sílu končetin, svalové napětí (tonus), svalovou koordinaci dále umožňují zlepšovat stereotyp chůze a stabilitu stoje, to je vhodné především u neurologických poruch a onemocnění. Lze také ovlivnit dechový stereotyp a plicní funkce, také vadné držení těla včetně skolióz, poruchy motorického vývoje u dětí atd. (Řadíme sem Vojtovu metody, Bobathovu metodu, proprioceptivní neuromuskulární facilitaci (PNF), senzomotorickou stimulaci, dynamickou neuromuskulární stabilizaci (DNS), spirální dynamiku, spirální stabilizaci dle dr. Smíška, metoda dle Feldenkreise, metodu dle Klappa, Schrottové atd.).
Kondiční a analytické metody se využívají ke zvětšení rozsahu pohybu, zvýšení svalové síly, cvičení s náčiním. Vhodné u ortopedických diagnóz (TEP kyčlí) traumatologických diagnóz, u svalového oslabení.
Nácvik lokomoce a mobility je zaměřen na nácvik chůze a vertikalizaci pacienta a užívání pomůcek (hole, berle, chodítka). Vhodné u všech diagnóz, kde je pacient omezeně hybný, a není plně soběstačný (např. těžké CMP, stavy po úrazech mozku a pohybového aparátu)
Instruktáž a zácvik pacienta zahrnuje vysvětlení a nácvik úkonu, který bude pacient provádět sám nebo s rodinným příslušníkem, bez přítomnosti fyzioterapeuta.
Cvičení pod dohledem na přístrojích (motodlahy, rotopedy atd.) je vhodné především u ortopedických (TEP) i traumatologických diagnóz (stavy po frakturách, osteosyntézách končetin)
Cvičení na přístrojích s využitím vizuální zpětné vazby (např stabilometrická plošina) umožňuje zpětnovazebně korigovat výchylky těla, dále lze nacvičovat optimální zátěž operované končetiny ve stoje. Je vhodné u poúrazových stavů, TEP končetin některých neurologických onemocnění.
V rámci skupinové léčebné tělesné výchovy probíhá cvičení v různě početných skupinkách pod vedením fyzioterapeutů. Je profilované dle charakteru postižení (např. skupina pro pacienty s bolestmi páteře, skupina pro pacienty s neurologickými poruchami). Skupinové cvičení probíhá i ve vodě (viz vodoléčba)
Ambulantní formou zajištujeme také fyzioterapii pro dětské pacienty, kteří jsou na rehabilitaci posíláni například pro vadné držení těla, skoliózy, plochonoží, poruchy motorického vývoje, ev. poúrazové stavy a neurologické poruchy. U předškolních děti je nutné doporučení dětského neurologa nebo pediatra.
S čím nám doktor pomohl