Otoplastika - plastická operace uší
Obecný popis otoplastiky
Otoplastika, neboli plastická operace uší, řeší různé vady či deformace ušních boltců. Tyto malformace mohou být různého původu. Často se setkáváme s vrozeně odstátými ušními boltci, ale může se také jednat o změny tvarů či dokonce nepřítomnost boltce následkem úrazu.
Indikace k operaci
Vývoj ušních boltců je dokončen kolem 4-5 roka po narození a tou dobou lze tedy zvažovat, zda není na místě tvar uší poupravit. Důležité je samozřejmě jak samotné dítě své uši vnímá a zda je operace nutná. Operaci je vhodné provést mezi 5-10 rokem, ale je možné ji provést i později a v dospělosti. Postupem času se zvyšuje citlivost uší a proto je léčba po zákroku v dospělosti více bolestivá.
V případě deformit uší po úrazech záleží na rozsahu defektu a zda pacientovi funkčně či esteticky vadí.
Léčba
Operace trvá hodinu či déle a provádí se v celkové nebo lokální anestezii. V případě mladších dětí se používá celková anestezie a v pokud jde o starší děti nebo dospělé, je lepší využít pouze lokální anestezie, kdy je možné hned po zákroku odejít domů.
Incize se většinou provádí na zadní straně boltce, aby jizvy byly co nejméně viditelné. Samotná úprava uší záleží na typu malformace či deformace. Někdy se části chrupavky odstraňují a jindy je potřeba je nahradit například transplantátem z žeberních chrupavek, nebo je možné využít umělých implantátu. Tvar je možné poupravit i samotným způsobem sešití.
Důležité je po výkonu nosit bandáž kolem hlavy a uší, tak dlouho, jak určí chirurg. Po operaci jsou časté otoky, krvácivost a bolestivost. Hojení trvá přibližně dva týdny, ale záleží individuálně na pacientovi.
Diagnostika
Hlavním diagnostickým znakem je nespokojenost dítěte se svýma ušima a to na základě jeho vlastního úsudku či poté, co se stal terčem posměchu.
V závažnějších případech jako je částečné nebo kompletní chybění ušního boltce je vadu možné diagnostikovat již po narození.
V případě traumatologických změn může být operace doporučena ošetřujícím lékařem.