Alergie
Obecný popis alergie
Alergie obecně je nepřiměřená reakce organismu na určitý alergen/antigen. Imunitní systém, který má za úkol zabránit infekci a napadení organismu. Proto buňky imunitního sytému vyrábějí protilátky, která posléze bojují s případnými antigeny, mikroby a čímkoliv, co by mohlo ohrozit stálé zdravé prostředí organismu. Při alergii to ale imunitní buňky přestřelí. Přecitlivělost, která je indikována alergie, způsobí nadměrnou tvorbu protilátek a ty spůstí alergickou reakci.
Věda/medicínský obor, která zkoumá alergie, se nazývá alergologie.
Příznaky alergií
Spektrum projevů alergií je velmi široké. V zásadě to může být cokoli od vyrážky přes rýmu a slzení očí až po anafylaktický šok. Mezi nejčastější patří právě alergická rýma, která je podnícena zduřením nosní sliznice na základě podráždění alergenem. Dále je častý ještě zánět spojivek, otoky a zarudnutí očí, dušnost a dechová nedostatečnost, kopřivky a někdy i bolest hlavy.
Prevence alergie
Velký vliv na alergie dítětě má to, jak se matka stravuje během těhotenství. V současné době neexistuje efektivní prevence alergií, ale může pomoci vhodná stimulace obranyschopnosti alergeny v dětském věku. To znamená, že by děti měly přijít ke styku s alergeny, aby s nimi v dospělosti neměly potíže. Prevencí již vzniklých alergií je používání hypoalergenních přípravků a textílií (hlavně lůžkovin).
Diagnostika alergie
Při určování diagnózy lékaři pomůžou příznaky, která pacient má, jeho rodinná anamnéza (historie) a situace, ve které se reakce vyskytla. Krevní rozbor a kožní testy pak pomůžou určit přesný alergen.
Léčba alergie
Na lehčí alergie stačí použít léky - antihistaminika. Ty pracují proti histaminu, který je z velké části zodpovědný za spouštění alergické reakce. Pokud se ale alergická reakce rozvine v anafylaktický šok (častý třeba u alergií na včelí štípnutí), je nutné aby se pacientovi urychleně aplikoval adrenalin pomocí EpiPen. Ten by měl mít pacient s takto silnou alergií vždy u sebe. Pokud není k dispozici EpiPen, je zasádní přivolat urychleně rychlou záchranou službu.
Samoléčba - jak si pomoci sám?
Je vhodné se vyhýbat alergenům, o kterých víte, že vám způsobují potíže.