Leukoplakie

Obecný popis leukoplakie

Leukoplakie je onemocnění kůže, nejčastěji sliznic (ústa, zevní genitál, močový měchýř atd...). Povrch sliznice tvoří buňky, které jsou na sobě v několika vrstvách. Stejný povrch je například na kůži, pouze s tím rozdílem, že vrchní vrstvy na kůži rohovatí. V ústech se normálně vyskytují nerohovějící buňky. Leukoplakie nastává právě tehdy, když začnou buňky v ústní sliznici rohovatět.

Vlasatá leukoplakie je typem leukoplakie, která postihuje pacienty, kteří trpí virem HIV nebo virem Epstein-Baarové (EBV). U nich je charakteristická změna sliznice po hranách jazyka.

Příznaky leukoplakie

Toto onemocnění se projevuje ostře ohraničených, bělavých povlaků, nejčastěji na sliznicích (např. v ústní dutině). Tyto povlaky se mohou objevit i na sliznicích uvnitř těla (např. sliznice močového měchýře). V zásadě jde o rohovatění kůže, která normálně nemá rohovatět.

Prevence leukoplakie

V rámci předcházen ítéto nemoci je vhodné omezit rizikové faktory - tedy omezit kouření a pití destilátů. Pokud rohovatění kůže způsobuje tření o zub, je dobré, v zájmu sliznice i zubu, vyhledat zubaře.

Diagnostika leukoplakie

Lékař může leukoplakii odhalit fyzikálním vyšetřením a pomocí anamnézy (tedy historii předešlých onemocnění). Je možné udělat odběr postižené tkáně a následně histologický rozbor.

Léčba leukoplakie

Proti leukoplakii se podávají antimykotika a antivirotika. Dobrou volbou v leéčbě může být i kryoterapie. Chirurgická léčba zahrnuje plastiku postiženého místa, nemocná tkáň je nahrazena zdravou.

Je tento výraz nepřesný? Napište nám.