Lupénka
Obecný popis lupénky
Lupénka, odborně psoriáza (psoriasis vulgaris), je kožní neinfekční onemocnění. V evropské populaci se vyskytuje poměrně často. Je podmíněna geneticky, ale na její projevení mají vliv i vnější prostředí a imunita jedince. Původ této nemoci je lékařům prozatím neznámý.
Příznaky lupénky
Můžeme rozlišit více typů lupénky, proto se toto onemocnění neprojevuje vždy stejně. Nejčastěji se projevuje ložisky suché kůže, zarudnutím a puchýři na zadní straně předloktí (tedy na opačné než je tomu u ekzému), kolenou a na hlavě ve vlasech. Akutní lupénka se projevuje hlavně u mladších jedinců, může být podnícena běžnými infekčními onemocněními. Chronická lupénka narozdíl od akutní se rozvíjí postupně.
Léčba lupénky
Lékař musí posoudit závažnost projevů a podle toho indikovat odpovídající léčbu. U lehčích forem lupénky by měla stačit léčba lokální - tzn. masti a krémy s účinnými složkami (např. kortikosteroidy, dehtová mast atd.). Při těžších formách mohou být nasazeny systémové léky - ty upravují metabolismus a fungování celého těla. Patří mezi ně cytostatika (např. metotrexát) či retinoidy (deriváty vitaminu A). Pomáhá i fototerapie a pobyty u moře.
Diagnostika lupénky
Tu provádí specialista - dermatolog a histolog (labolatorní pracovník, zkoumá pod mikroskopem vzorky odebrané tkáně). Odběr vzorku kůže se provádí seškrábnutím části postižené kůže a dále následuje jeho histologický rozbor. Je nutné přesně odlišit o jaké onemocnění se jedná, aby mohla být stanovena úspěšná léčba.