Popáleniny
Obecný popis popálenin
Mezi popáleniny se řadí nejen rány způsobené ohněm, ale i opařeniny, popáleniny chemikáliemi a úrazy elektrickým proudem.
Příznaky a projevy
Popáleniny můžeme rozřadit do tří stupňů podle vážnosti a hloubky poškození pokožky. Dále je potřeba určit rozsah popálenin - tedy jak velký povrch těla zaujímají. U rozsáhlých popálenin se může rozvinout šoko stav, který je podmíněn velkou bolestí, ztrátou tekutin a ztrátou bílkovin z těla.
I. stupeň - pokožka je začervenalá, bez puchýřů, lehce bolestivá, ale hojí se rychle, bez následků. Popáleniny prvního stupně postihují pouze povrchovou vrstvu pokožky.
II. stupeň - na popálenině vznikají puchýře, pokožka je více poškozená a bolestivejší, hojí se pomaleji než popáleniny 1. stupně
III. stupeň - kůže je velmi poškozená, jsou zničena nervová zakončení v kůži, proto toto stadium není tak bolestivé jako předchozí
Prevence
Je nutné při práci s ohněm či dbát zvýšené pozornosti a eliminovt tak nebezpečí vzniku popálenin. Hlavně u dětí je důležité, mít zvýšenou pozornost, jelikož jou u nich časté opařeniny.
Léčba
U méně rozsáhlých a lehčích popálenin stačí podání analgetik. U závažných stavů je nutné vyhledat odbornou pomoc a zajistit co nejrychlejší převoz pacienta do specializovaného popáleninového centra. Prvním krokem u rozsáhlých popálenin je zmírnění bolesti
Samoléčba - jak si pomoci sám?
U popálenin je velmi důležitá první pomoc. Prvním krokem je odstranit věc či uhasit oheň, který popáleninu způsobil. Pokud jde o zdroj vysokého napětí, je potřeba dbát na vlastní bezpečnost a zavolat na pomoc odborníky a nejprve vypnout zdroj vysokého napětí. Dalším krokem u lehčích popálenin (I. a II. stupeň) je pohotové ochlazení postihnutého místa.