Rehabilitace a fyzikální medicína
Obecný popis oboru
Tato specializace se zabývá hlavně kompenzací pohybových restrikcí, které mohou být způsobeny nejrůznějšími onemocněními. V tomto ohledu spolupracuje rehabilitační medicína s dalšími specializacemi, aby doplnila celkovou komplexní péči poskytovanou pacientovi.
Rehabilitační medicína je základní medicínský obor s úzkým propojením na řadu dalších odborností, který se zabývá oblastmi, které představují v moderní společnosti největší socioekonomický problém. Rehabilitace lidí poškozených nemocí nebo úrazem je celospolečenským procesem (ve smyslu tzv. ucelené, komprehenzívní rehabilitace) a představuje koordinovanou činnost všech složek společnosti (státu, institucí, organizací a jednotlivců) s cílem znovu zařadit člověka postiženého na zdraví následkem nemoci, úrazu či vrozené vady do aktivního společenského života. Tento systém se řeší na úrovni zdravotnické, sociální, kulturní, pedagogické, pracovní, technické, legislativní, ekonomické, organizační a politické.
Nejčastější onemocnění
cévní mozkové příhody
kloubní náhrady
bolest zad
bolest hlavy
revmatologická onemocnění
poúrazové stavy
Nejčastější typy léčby
Jedná se o speciální cvičení, které pomáhají návratu původní funkce pohybového aparátu. Může jít o Vojtovu metodu, kineziologický rozbor, vodoléčebné procedury a masáže.
Z fyzikální medicíny je to kryoterapie, galvanoterapie a termoterapie.
Příbuzné obory
psychologie, neurologie, ortopedie
Profese
rehabilitační lékař
Upozornění
Doktor.cz nenese odpovědnost za jakékoliv škody způsobené použitím uvedených informací.
Doktor.cz není poskytovatelem odborných informací z oblasti medicíny.
Informace uvedené ve slovníku doktor.cz nejsou náhradou lékařské péče.
Článek je chráněn autorskými právy.
Bez předchozího souhlasu doktor.cz není možné obsah stránek ani stránky samotné jakkoliv kopírovat, rozšiřovat, tisknout, přebírat ani nijak vytvářet odvozená díla.
Zdroje
https://cs.wikipedia.org/wiki/Rehabilita%C4%8Dn%C3%AD_l%C3%A9ka%C5%99stv%C3%AD
https://cs.wikipedia.org/wiki/Fyzik%C3%A1ln%C3%AD_terapie