Syndrom karpálního tunelu
Obecný popis syndromu karpálního tunelu
Syndrom karpálního tunelu je útlakovým syndromem postihující středový nerv (nervus medianus). Vzniká zmenšením prostoru v karpálním tunelu na základě zvětšení struktur, které jím procházejí a následně k útlaku cév, které živí daný nerv. Příčinou mohou být úraz, zánět šlach a vazů v oblasti zápěstí, ale i častou prací nevhodně zatěžující ruce (práce na počítači), či hormonální změny npř. při těhotenství.
Příznaky syndromu karpálního tunelu
Projevuje se častěji u žen a mezi příznaky patří oslabená citlivost, mravenčení, trnutí a bolesti prstů rukou, které často projevují i v klidovém stavu. Pacienti uvádějí, že největší bolesti pociťují v noci. Postupem času bolest vymizí, ale přetrvává zhoršující se motorika a dochází k ochablosti svalů ruky.
Prevence syndromu karpálního tunelu
Prevencí je předcházet nevhodnému zatěžování zápěstí ruky tzn. například při práci s počítačem nebo myší dávat zápěstí do zvýšené polohy.
Léčba syndromu karpálního tunelu
Léčba syndromu karpálního tunelu může být v lehkých případech konzervativní tzn. dlahy, obstřiky kortikoidy. Při plně rozvinutém syndromu je však nejefektivnější řešení chirurgické, kdy se malou incizí u zápěstí přeruší vaz tvořící část karpálního tunelu. Tento výkon se provádí v lokální anestezii a trvá přibližně půl hodiny. Pacient musí necelé dva týdny nosit dlahu a poté může ruku pomalu začít rozcvičovat a provádět tlakové masáže jizvy, aby nedošlo k jejímu zbytnění.
Diagnostika syndromu karpálního tunelu
Syndrom lze diagnostikovat důkladným vyšetřením plastickým chirurgem nebo neurologem. Případně lze využít EMG a zjistit změny ve vodivosti nervem.
Samoléčba - jak si můžu pomoci sám?
V počínajících stádiích lze provádět rehabilitaci, která zmírní tuhost vazu tvořícího karpální tunel. V pokročilém stádiu je již nutná lékařská pomoc.
Zdroje
https://cs.wikipedia.org/wiki/Syndrom_karp%C3%A1ln%C3%ADho_tunelu
klíčová slova: plastická chirurgie