Vitiligo
O vitiligu
Řadí se mezi neinfekční dermatologické onemocnění. Jedná se o vcelku (projevuje se u 1% populace) častou kožní poruchu, kdy se ztrácí melanocyty. Melanocyty jsou buňky, které tvoří kožní pigment melanin - díky němu se například projeví v létě opálení na naší pokožce. Melanin dodává zbarvení naší pokožce. Původ vitiliga je zatím úplně neznámý. Nejspíše se jedná o autoimunitní zánětlivé onemocnění melanocytů. Někteří lékaři a vědci se domnívají, že může jít i o poruchu komunikace mezi melanocyty a nervovými buňkami či zničení melanocytů. Vitiligo můžeme rozřadit do čtyř typů, podle rozsahu a umístění depigmentace - fokální, segmentální, generalizované a univerzální.
Projevy vitiliga
Toto onemocnění o sobě dá vědět prostřednictvím světlých bílých depigmentovaných skrvn, nejčastěji k oblasti kolem prstů, očí a ve vlasech či vousech, ovšem může s eobjevit kdekoli na těle. Nejdříve vznikne malá skvrnka, která se postupně zvětšuje. Ložiska jsou jasně ohraničená, většinou nesvědí ani nebolí. Pacient však může trpět psychicky, obzvlášť pokud se skvrny objeví na viditelném místě jako je obličej či paže. Onemocnění může mít tak vliv na pacientovo seběvědomí a kvalita života pacienta tak může být nižší.
Prevence vitiliga
Jelikož se jedná o onemocnění autoimunitního rázu a velký vliv na jeho projevení má dědičnost, není možné nějak efektivně zabránit objevení vitiliga u pacienta. Jelikož se však vitiligo objevuje často při stresových životních obdobích, můžeme v rámci prevence udržovat dobrý stav naší imunity, dodržovat zdravý životní styl a dobrou péči o pokožku.
Léčba
V dnešní době nelze toto onemocnění léčit, lze však provádět podpůrnou léčbu. Jedná se o podávání antioxidanů, které by měly napomoci zpomalení ničení buněk. Aplikace mastí s kortikosteroidy má podobný účinek, musíme však brát v potaz, že kortikosteroidy mají i velké množství vedlejších účinků. Jako velmi účinnou terapií v tomto případě se považuje i fototerapie, kdy pacient je ozařován UV záření.