Vši
Obecný popis
Odborně se zavšivení nazývá pedikulóza. Jedná se o parazitární infekci, která může člověka postihnou v každém věku, nejčastěji jí trpí děti chodící do školy či školky. Často je jedinec s vešmi stigmatizovaný, jelikož se dříve domnívalo, že vši jsou spojené s nedbalou osobní hygienou, to však není pravda. Pro děti je tato infekce velmi nepříjemná, je nutná karanténa a odloučení od kolektivu, které je potřebné k vyléčení a odstranění vší.
Příznaky
Mezi nepříjemné příznaky patří svědění či pálení pokožky hlavy. To je způsobené tím, jak se vši na hlavě pohybují a jejich bodáním a vypouštěním látky do pokožky. Člověk s vešmi je neklidný, pořád se škrábe. Hnidy (nevylíhlé vši) se nacházejí blízko u pokožky hlavy, jou pevně přidělané k vlasům. Nelze je odfouknout ani smýt, je potřeba odstranit je např. vyčesáváním. Živé hnidy jsou těsně u pokožky, kdežto vajička dál od hlavy jsou pravděpodobně již vylíhlá nebo mrtvá. Často jsou vši v oblasti za uchem.
Prevence
Je velmi složité předjít této infekci. Jediným možným doporučením může být, pokud se někde objeví epidemie, dávat pozor, nepůjčovat si vlasové gumičky, hřebeny a nemít hlavu blízko hlavy někoho jiného.
Léčba
Na odstranění vší se prodává dnes velké množství přípravků. Nejefektivnější léčbou je zakoupení odvšivovacích přípravků v lékárně a postupovat podle návodu. Celou proceduru je nutno alespoň jednou zopakovat, dokud nezmizí všechny živé vši a hnidy. U chlapců je efektivní léčbou ostříhání nakrátko, v krátkých vlasech totiž vši nemohou žít.